اشتباه در بازاریابی اپلیکیشن

/, آموزشی, اپلیکیشن/اشتباه در بازاریابی اپلیکیشن

اشتباه در بازاریابی اپلیکیشن

تصور کنید که فقط لازم بود با 500 اپلیکیشن موبایل به رقابت بپردازید. احتمالا این آرزوی هر کسی است که اپلیکیشن موبایل دارد و می‌خواهد برای آن بازاریابی کند.

وقتی شرکت اپل در سال 2009 از اپ‌استور خود رونمایی کرد، تقریبا همین تعداد اپ در آن وجود داشت. اما چهار سال بعد، در اکتبر 2013، اپل اعلام کرد تعداد اپلیکیشن‌های موجود در اپ استور از مرز 1 میلیون اپ گذشته و از این طریق 10 میلیارد دلار درآمد نصیب این شرکت شده است. البته گوگل‌پلی هم عقب نماند و خیلی زود، ظرف چند ماه، از مرز 1 میلیون اپ گذشت.

هرچه تعداد اپ‌های موجود در بازار افزایش پیدا می‌کند، کار بازاریابی اپلیکیشن دشوارتر می‌شود. اگرچه هر از چند گاهی می‌بینیم که یک اپ یک شبه به‌صورت معجزه‌آسا به موفقیت می‌رسد، اما این موارد جزو استثنائات هستند. برای موفقیت اپلیکیشن به یک برنامه‌ی بازاریابی دقیق و کارآمد نیاز است.

در این مقاله‌ی اپچار، ما فهرستی از اشتباهاتی که باید پیش و پس از رونمایی اپلیکیشن از آنها اجتناب شود تهیه کرده‌ایم. عمل به کارهایی که در این فهرست آمده می‌تواند شانس موفقیت اپ شما را افزایش دهد.

نداشتن تحقیق بازار

انجام تحقیقات درباره بازیگران کلیدی در حوزه فعالیت شما می‌تواند اطلاعات خوبی درباره مخاطبان هدف و انتظارات آنها ارائه دهد. بقیه اپ‌ها چگونه نام‌گذاری شده‌اند؟ آیا نام آنها به راحتی در ذهن می‌ماند؟ چه حوزه‌هایی را هدف گرفته‌اند؟ به دنبال کدام کلمات کلیدی هستند؟ پاسخ به این سوالات و ارزیابی شرایط می‌تواند به شما در انتخاب صحیح مخاطب کمک کند.
فرض کنید که زمان زیادی را صرف طراحی و توسعه‌ی امکانات مختلف اپلیکیشن‌تان کرده‌اید با این امید که اپ شما از دیگران متمایز شده و همه را در بازار شیفته‌ی خود کند. حتی برای اطمینان، از کل اعضای تیم‌تان خواسته‌اید که نظرات و بازخورد خود را درباره‌ی اپلیکیشن ارائه دهند. اما آیا آنها مشتریان هدف و واقعی اپلیکیشن شما هستند؟ عرضه نسخه‌ی آزمایشی فرصت خوبی برای دریافت بازخوردهای بی‌طرفانه و غیرجانبدارانه از مخاطبان هدف است.
اگرچه ممکن است به نظر آید که تکمیل توسعه و انتشار اپلیکیشن مهمترین وظیفه‌ی شماست، اما اطمینان یافتن از اینکه اپلیکیشن‌تان توسط مخاطبان هدف دیده شود نیز به همان اندازه مهم است. اما برنامه‌ریزی بازاریابی اپلیکیشن موبایل یکی از کارهایی است که اغلب نادیده گرفته شده و اهمیت لازم به آن داده نمی‌شود.

علاوه بر این، شرکت‌ها معمولا خیلی دیر به یاد بازاریابی می‌افتند. این خیلی اشتباه است. برنامه‌ریزی برای بازاریابی باید در مراحل طراحی و توسعه اتفاق بیفتد. زیرا بر اساس برنامه‌های بازاریابی است که می‌توان تاریخ رونمایی و عرضه‌ی اپلیکیشن را تعیین نمود. همچنین، امکاناتی که لازم است در اپلیکیشن وجود داشته باشد باید توسط تیم بازاریابی و با توجه به نیاز مخاطب و روند بازار تعیین شو

عدم تعیین تاریخ انتشار اپلیکیشن

اگرچه اشتیاق عرضه‌ی فوری اپلیکیشن به بازار (بلافاصله پس از اتمام آخرین خط برنامه‌نویسی) قابل درک است، اما داشتن برنامه‌ریزی و تعیین تاریخ انتشار به شما کمک می‌کند این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. شما می‌توانید برای رونمایی و انتشار اپلیکیشن‌تان برنامه‌ریزی کنید و حتی مراسمی را برای این کار تدارک ببینید.

همچنین، حواس‌تان باشد که تاریخ رونمایی‌تان همزمان با رویدادهای مهم فناوری اطلاعات یا صنف و صنعت‌تان نباشد، زیرا همه توجه‌ها به آن رویداد مهم جلب بوده و افراد کمتری متوجه رونمایی شما می‌شوند. علاوه بر این، می‌توانید چند روز قبل‌تر، نسخه‌ای از اپلیکیشن‌تان را در اختیار کارشناسان و افراد تاثیرگذار صنعت‌تان قرار دهید تا آن را ببینند و در کانال‌های ارتباطی‌شان درباره‌اش صحبت کنند.
حتی اگر پول زیادی برای بازاریابی و تبلیغات دارید، تبلیغات پولی نباید استراتژی اصلی بازاریابی‌تان باشد. با اینکه خرج کردن مقداری پول در شروع کار اشکالی ندارد، اما در درازمدت بهتر است که روی حفظ مشتری و افزایش تعامل او با اپلیکیشن تمرکز کنید. در غیر این‌صورت، خواهید دید که افراد خیلی سریع اپ شما را کنار می‌گذارند. برای انجام تبلیغات پولی، روش‌هایی که وجود دارد را بررسی کنید تا ببینید کدام‌یک برای شما، با توجه با استراتژی‌تان، مناسب‌تر است.
با اینکه درآمدزایی نشانه‌ی خوبی از موفقیت اپلیکیشن است، اما لزوما به معنای دستاوردهای پایدار نیست. قطعا تیم شما از دیدن پولی که بوسیله اپلیکیشن به دست آمده خوشحال خواهند شد. اما آیا می‌دانید کدام ویژگی یا امکانات اپلیکیشن باعث جذب کاربران شده؟ آیا روشی برای سنجش آن ایجاد کرده‌اید؟ آیا بخش خاصی در اپلیکیشن‌تان باعث ترک کاربران می‌شود؟ کاربران چند مرتبه در روز از اپلیکیشن‌تان استفاده می‌کنند؟ بررسی این آمار برای بهبود دائمی تعامل کاربران ضروری است.

عدم استفاده مفید از شرح بروزرسانی

طبق بررسی‌ها، روی هر گوشی هوشمند بطور متوسط 25 اپلیکیشن نصب شده است. در برخی از کشورها، این تعداد به 40 می‌رسد. وقتی کاربر متوجه انتشار نسخه آپدیت اپلیکیشن می‌شود، اگر تعداد آپدیت‌ها زیاد باشد، احتمالا تصمیم می‌گیرد که هیچ‌یک را آپدیت نکند؛ علی‌الخصوص آنهایی که فقط نوشته‌اند «رفع مشکل»!

بنابراین، از فضایی که برای شرح بروزرسانی در اختیارتان قرار دارد به خوبی استفاده کنید. به‌صورت جذاب توضیح دهید که نسخه آپدیت دارای چه امکانات و ویژگی‌های جدیدی است و چه مشکلاتی را برطرف کرده. این می‌تواند یک استراتژی بسیار خوب برای جلب توجه کاربرانی باشد که برای مدتی از اپ شما استفاده نکرده‌اند.
اپلیکیشن شما ممکن است هزاران کاربر داشته باشد. اما در یک بازار رقابتی باید با تک‌تک مشتریان با دقت رفتار کرد. تبلیغات کلامی یک ابزار قدرتمند بازاریابی است و اگر توجه کافی به کاربران نشود می‌تواند مشکل‌ساز شود.

اگرچه اپ‌استور اپل هنوز راهی برای پاسخ به نظرات کاربران ارائه نداده، اما در گوگل‌پلی می‌توان به دیدگاه‌ها و نظرات کاربران پاسخ داد. با اینکه مدتی است این امکان در گوگل‌پلی ایجاد شده، اما خیلی‌ها هنوز از آن برای پشتیبانی و پاسخ به مشتری استفاده نمی‌کنند.
پوش‌نوتیفیکیشن یک ابزار عالی برای ارتباط با کاربران و ترغیب آنها به استفاده از اپلیکیشن است. اما زیاده‌روی در ارسال آن باعث رنجش کاربر می‌شود و صرف‌نظر از اینکه چقدر اپلیکیشن‌تان مفید است در پاک کردن آن تردید نخواهد کرد. بنابراین، پوش‌نوتیفیکیشن را بر اساس یک برنامه‌ریزی دقیق بفرستید و به کاربران این امکان را بدهید که درصورت تمایل بتوانند آن را خاموش کنند. همچنین، پیش از ارسال پوش‌نوتیفیکیشن نگاهی به ساعت‌تان بیندازید.

عدم ارسال ایمیل شخصی‌سازی شده

اکثر بازاریاب‌ها به محض عرضه‌ی اپلیکیشن به بازار، یک ایمیل تبلیغاتی ارسال می‌کنند. نیاز به گفتن نیست که در این ایمیل باید همه‌ی اطلاعات مهم درباره اپلیکیشن ذکر شود، اما یک مطلب مهم که بسیاری از بازاریاب‌ها از آن غافل می‌شوند، شخصی‌سازی ایمیل است. بنابراین، حتما نام گیرنده‌ی ایمیل را در متن ایمیل‌تان ذکر کنید. و مطمئن شوید که نام او را صحیح نوشته‌اید.
شاید هنوز یادتان باشد که آن اوایل بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی موفقیت و امتیازات خود در بازی‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف را در فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردند. اما به نظر می‌رسد که اکنون آن دوران گذشته، و کاربران علاقه‌ی چندانی به این کار ندارند. بنابراین، اینکه صرفا یک دکمه اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی را داخل اپلیکیشن‌تان بگذارید و امیدوار باشید کاربران آن را لمس کنند، چندان موفق نخواهید بود. به همین خاطر، کاربر باید از این قضیه، یعنی اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی، نفعی ببرد. پس به کاربر انگیزه و مشوق دهید تا ترغیب شود کاری که می‌خواهید را انجام دهد.

با کارشناسان خبره ما در ارتباط باشید

در این راستا کارشناسان نت وب علاوه بر داشتن ارتباط مستمر با مشتریان، بطور پیوسته در حال بهبود ارتقاء سطح دانش فنی کارشناسان حرفه ایی خود می‎باشد تا بدینوسیله علاوه بر افزایش رضایت مشتریان و بالابردن کارایی سیستم‎ها، مزیت رقابتی بهتری را برای مشتریان خود فراهم سازد.در صورت وجود هر گونه سوال در مورد مطلب فوق می توانید به راحتی از طریق هر یک از بستر های ارتباطی مدرن با ما در ارتباط باشید

تماس با ما

2019-05-07T12:45:42+00:00می 12th, 2018|Categories: Uncategorized @fa, آموزشی, اپلیکیشن|دیدگاه‌ها برای اشتباه در بازاریابی اپلیکیشن بسته هستند